powrót

Ślub humanistyczny – co warto wiedzieć

08.01.2023

Konsultant ślubny powinien być na tyle elastyczny, by umieć odnaleźć się w organizacji każdego typu uroczystości, o jaką poprosi Młoda Para. Obok ślubów kościelnych i cywilnych coraz większą popularnością w Polsce cieszy się również ślub humanistyczny. Dlatego postanowiłam przybliżyć Wam jego ideę i napisać więcej na temat organizacji takiej uroczystości.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny nie jest typową ceremonią prawno-religijną, ponieważ nie rodzi dla Pary Młodej skutków prawnych. Choć warto wspomnieć, że uroczystość może nosić takie znamiona. W przeciwieństwie do ślubu kościelnego, do którego potrzeba uświęconego miejsca, ślub humanistyczny można zorganizować praktycznie w każdym miejscu, a jego charakter pozwala na całkowitą personalizację ceremonii. Dzięki temu Para Młoda może przeżyć swój ślub na własnych warunkach, tak jak sobie go wymarzyli.

Ślub humanistyczny prowadzi osoba świecka zwana celebrantem ślubnym a inaczej mistrzem ceremonii. On czuwa nad zaplanowanym wcześniej przebiegiem uroczystości, podobnie jak konsultant ślubny nad całością wydarzenia.

Oczywiście ślub humanistyczny można zorganizować jako element dodatkowy uroczystości. Np. gdy para wzięła ślub cywilny za granicą, a w Polsce chce urządzić przyjęcie weselne. Taka uroczysta ceremonia z pewnością uświetni imprezę i wniesie dużo romantyzmu. Ślub humanistyczny świetnie sprawdzi się również w odwrotnej sytuacji  – para wzięła ślub kościelny w Polsce a za granicą chciałaby zorganizować dodatkową uroczystość. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ bardzo minimalizuje formalności związane z organizacją  uroczystości o skutkach prawnych.

A wracając jeszcze do samego romantyzmu – tym co wyróżnia ślub humanistyczny jest możliwość stworzenia własnej przysiegi ślubnej, co np. przy ślubie cywilnym nie jest tak oczywiste. Nie zawsze bowiem urzędnik stanu cywilnego chce się zgodzić na takie rozwiązanie. Niestety jest to bardzo indywidualna kwestia.

Jako konsultant ślubny zachęcam Was do wyboru ślubu humanistycznego jeśli szukacie nieszablonowych rozwiązań.