powrót

Ślub kościelny a ślub humanistyczny – różnice

06.01.2021

Czy wiecie czym się różni ślub humanistyczny od ślubu kościelnego? To w sumie dwa odrębne światy, które totalnie się wykluczają. Poniżej chciałabym Wam przedstawić kilka punktów, które różnią te dwie uroczystości.

Ślub kościelny nie ma mocy prawnej, ponieważ nasze prawo nie uznaje go jako aktu prawnego. Dlatego żeby zawrzeć ślub kościelny trzeba w pierwszej kolejności wziąć ślub cywilny. Inną opcją jest podjęcie odpowiednich kroków, żeby tzw. małżeństwo kanoniczne spełniało warunki tzw. ślubu konkordatowego.

Czym z kolei jest ślub konkordatowy?

Od lipca 1998 roku wystarczy zawrzeć związek małżeński w Kościele oraz dopełnić kilku formalności, aby był on uznawany przez polskie prawo. Ślub konkordatowy może być zawarty w innej parafii, lecz jest wymagana zgoda parafii własnej. Przy ślubie kościelnym konsultant ślubny powinien przekazać Wam wykaz dokumentów, jakie są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego.

Dodatkowo przy organizacji ślubu kościelnego, trzeba pamiętać o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkaniach w poradni rodzinnej.

Jak z kolei wygląda ślub humanistyczny? Otóż w przeciwieństwie do ślubu kościelnego ślub humanistyczny nie wymaga od nas praktycznie żadnych formalności. Jest prowadzony przez mistrza ceremonii a jego duży plus to możliwość całkowitej personalizacji uroczystości i wyrażania siebie. Taki ślub możecie zorganizować praktycznie w każdym miejscu – nawet za granicą. Tym co dodatkowo wyróżnia ten rodzaj uroczystość jest również możliwość stworzenia własnej przysięgi ślubnej, co jest niezapomnianym przeżyciem dla Pary Młodej.

Bardzo często na ślub humanistyczny decydują się Pary jednopłciowe, ponieważ nasze prawo zabrania im zawierania związków formalnych. Ślub humanistyczny daje im możliwość celebrowania swojej miłości.

Nie ukrywam, że jako konsultant ślubny uwielbiam śluby humanistyczne – właśnie przez ich luz, możliwość organizacji w dowolnym miejscu i w dowolnej formie. Tak, jak to wymarzyła to sobie Para Młoda. Prawda jest też taka, że liczba ślubów kościelnych spada i Pary Młode coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań. Jeśli więc interesuje Was taka forma uroczystości – zapraszam do niezobowiązująco kontaktu. Chętnie z Wami porozmawiam i jako wedding planner przedstawię możliwości organizacji takiej uroczystości.