powrót

Wpadki, gafy, wtopy – czyli najpoważniejsze weselne grzechy z perspektywy wedding plannera

31.08.2021

Wpadki na weselach – mniejsze, większe, zabawne i te, przez które Parze Młodej kompletnie nie jest do śmiechu. Niewiele jest uroczystości na których przysłowiowe ,,wtopy’’ się nie zdarzają - choć tam, gdzie pojawia się doświadczony wedding planner ich ryzyko powinno zostać ograniczone praktycznie do zera. Dlatego dzisiaj chciałybyśmy Wam przedstawić kilka najpoważniejszych wpadek, jakie z naszego punktu widzenia mogą negatywnie wpłynąć na przebieg wesela. Podpowiemy Wam też jak ich uniknąć.

Zgubione obrączki

Naszym zdaniem to najpoważniejsza wizerunkowa wpadka, związana z dniem ślubu – szczególnie jeśli wszystko wychodzi na jaw w trakcie uroczystości. Co ciekawe dotyczyła ona jednej z nas.

 - Patrycja - ,,Obrączek nie zgubił świadek, tylko osoba towarzysząca świadka. A, że etui na obrączki było wykonane w stylu rustykalnym z kawałka drewna, nie miało widocznego zamka i przypominało jej ,,drewniany kołek’’, nie pomyślała, że coś tam może się znajdować. W efekcie obrączki znalazły się w trawie, w przydrożnym rowie pod kościołem. Ponoć trochę się zeszło naszym przyjaciołom, by je znaleźć, ale szczęśliwie się udało, a my dowiedzieliśmy się o tym, nazwijmy to zdarzenie incydentem, już po fakcie – kilka dni po weselu’’.

Jaka jest na to nasza rada? Zapasowe obrączki? ;-) Oczywiście, że nie, ale warto pomyśleć o szczelnie zamykanym opakowaniu, które uniemożliwi wypadnięcie obrączek i uczulić świadka, by serio ich pilnował ;-) A jeśli ta niemiła sytuacja wydarzy się w trakcie uroczystości – trzeba ich szukać lub improwizować, pożyczając obrączki używając czegoś, co je zastąpi.

Nieobecny podwykonawca

To obok zgubionych obrączek jedna z najgorszych wpadek, jaka może się przytrafić Młodej Parze i zepsuć jej wymarzony dzień ślubu. Oczywiście zdarzają się różne nieszczęśliwe sytuacje losowe jak wypadek czy choroba ale niestety można też trafić na nieuczciwą firmę. Co wówczas zrobić?

Przede wszystkim warto podkreślić, że wedding planner pracuje tylko z zaufanymi i sprawdzonymi firmami. Opierając się na naszym doświadczeniu możemy Was zapewnić, że takie zdarzenia mają miejsce niezwykle rzadko. Poza tym taki podwykonawca stara się wtedy załatwić zastępstwo. Dodatkowo wedding planner współpracuje z wieloma partnerami, co daje szansę na szybko zorganizować innego podwykonawcę.

Jeśli jednak przyjęcie weselne organizujecie sami – przemyślcie wcześniej możliwe kryzysowe scenariusze i alternatywne rozwiązania. Brak fotografa? Poproście wcześniej któregoś z weselnych gości, jeśli posiada cyfrowy aparat, by robił Wam zdjęcia w trakcie imprezy. Zawiódł Was operator kamery? Niech znajomi nagrywają uroczystość swoimi telefonami komórkowymi. Obecnie większość smartfonów może już rejestrować obraz w rozdzielczości 4K, w 60 klatkach na sekundę, czy nagrywać w przyspieszonym lub zwolnionym tempie. Wówczas z takiego materiału da się zmontować bardzo naturalny i spontaniczny filmik, który może stanowić ciekawą i fajną pamiątkę.

Mamy świadomość, że takie rozwiązania są prowizoryczne ale lepszy rydz niż nic ;-) Oczywiście zawsze możecie pomyśleć o dwóch niezależnych fotografach, ale po pierwsze nie każde przyjęcie weselne tego wymaga (przy dużych imprezach jest to wskazane) i są to też dodatkowe koszty. A przecież dwóch niezależnych operatorów kamery czy candy – barów na wszelki wypadek nie zamówicie ;-)

Źle dobrany i nieprofesjonalnie wykonany makijaż

Organizacja ślubu i wesela to duże wyzwanie. Jeśli robicie to sami, a nie wedding planner, pamiętajcie, by nie tylko myśleć o zaproszonych gościach ale również o sobie! Często zdarza się, że panna młoda jest tak przytłoczona nawałem obowiązków, że ucieka jej jedna z najważniejszych kwestii – makijaż ślubny.

Bardzo ważne, by starannie wybrać wizażystkę, a przede wszystkim umówić się na makijaż próbny. Wówczas jest szansa, żeby go skorygować lub poszukać nowej osoby od make-upu. Nie ma chyba nic gorszego dla panny młodej, niż makijaż niepasujący do jej twarzy i karnacji, który tworzy maskę i spływa. Żadna Panna Młoda nie chce przecież źle wyglądać w jednym z najważniejszych dni swojego życia. Pamiętajcie, makijaż ma podkreślać atuty urody, a nie wasze niedoskonałości. Tego nie chcemy ;-)

Z perspektywy wedding plannera jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia związana z makijażem. Zaliczamy do niej takie elementy jak: motyw przewodni przyjęcia weselnego, wygląd Pana Młodego i świadków oraz suknię ślubną. Makijaż musi tworzyć spójną całość z tymi wszystkimi detalami. Przykładowo bardziej wyrazisty make-up sprawdzi się przy stylu glamour niż np. przy delikatnym i romantycznym rustykalnym klimacie. Sprawdzony konsultant ślubny powinien to wiedzieć i wspólnie z wizażystką nakierować Pannę Młodą na odpowiednie tory.

Problemy skórne

Skoro wspominałyśmy o makijażu, warto też nawiązać do problemów skórnych. W tej kwestii jedna z nas znowu jest doskonałym przykładem.

Patrycja - ,,Jestem alergikiem, któremu z wiekiem obok uczulenia na wszelkie pyłki doszła jeszcze alergia pokarmowa. Kilka dni przed ślubem wybraliśmy się ze znajomymi do naszej ulubionej, włoskiej knajpki, w której zawsze jem owoce morza. Tak było i tym razem, ale wyjątkowo postanowiłam spróbować przegrzebek. Owszem, były pyszne ale kilka godzin później dostałam ogromnej, czerwonej wysypki i wysokiej temperatury. Miałam ją na łydkach (na szczęście sukienka była długa), na dekolcie i całych rękach. Skończyło się bolesnymi zastrzykami w… domyślcie się gdzie, które trochę pomogły ale na nogach i rękach wysypka nadal strasznie wyglądała a do tego skóra piekła i bardzo swędziała. Z dekoltu krosty praktycznie zniknęły ale dłonie wciąż wyglądały makabrycznie. Na tyle źle, że poprosiłam kamerzystę, by ich nie filmował a fotograf nie robił zbliżeń podczas nakładania obrączek. Dlatego nie polecam eksperymentować z jedzeniem przed ślubem, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem jak ja ;-) A jeśli nagle pojawiają się jakieś problemy ze skórą dobrze od razu wybrać się do sprawdzonego i zaufanego gabinetu kosmetycznego. Wtedy jest jeszcze szansa na ratunek :-)

Nieprawidłowe usadzenie gości na weselu

Dlaczego jest to wpadka? Już tłumaczymy. Danie dowolności gościom w tym zakresie jest dużym błędem, ponieważ rodzi chaos i czasem niepotrzebne nieporozumienia i stresowe sytuacje między weselnikami. Dlatego dobrze jest mieć przygotowany plan stołów przy wejściu, a one same powinny być oznaczone numerami oraz posiadać winietki z imieniem i nazwiskiem gości.

Co dalej? Usadźcie rodzinę i przyjaciół obok siebie ale pamiętajcie, że jeśli np. rodzice są po rozwodzie i przychodzą z osobami towarzyszącymi, a na domiar złego nie przepadają za sobą, wówczas trzeba ich usadzić osobno, ale w ciąż w ,,rodzinnym sektorze’’. Rodzina zawsze powinna siedzieć obok siebie – w końcu wesele to czas radości, który daje okazję do wspólnych rozmów, a często też rodzina ma okazję właśnie na takich uroczystościach spotkać się po dłuższej przerwie. Miejcie jednak na uwadze wszystkie sympatie i antypatie jakie panują w rodzinie i wśród przyjaciół. Wiemy, że Wasz ślub to szczególny i niezmiernie szczęśliwy dla Was czas ale lepiej unikać w tym dniu niepotrzebnych napięć. Profesjonalny konsultant ślubny też powinien o tym pamiętać i uczulić Was na tego typu kwestie.

Pamiętajcie również, by nie sadzać nastolatków z małymi dziećmi przy jednym stole, czy singli wśród samych par. I przy tej okazji warto przytoczyć historię naszej koleżanki Kasi.

Kasia - ,,Kiedyś u znajomych zostałam świadkową na ślubie. Wszystko super, bardzo się cieszyłam z tego faktu, tylko ja nie znałam wcześniej świadka, a on mnie, a byliśmy bez osób towarzyszących. W efekcie nie odzywaliśmy się do siebie praktycznie przez całe przyjęcie weselne – tylko jakieś zdawkowe grzecznościowe rozmowy. Moi i Pary Młodej przyjaciele siedzieli gdzieś daleko od naszego stołu więc też nie dało się porozmawiać i trudno było się wspólnie bawić. Wynudziłam się bardzo przez całą uroczystość’’.

Przemowy

Są wskazane na przyjęciu weselnym, ponieważ budują rodzinną atmosferę i radosny nastrój. Przemawia np. najbliższa rodzina, czasem świadkowie lub któryś z przyjaciół.  Dobrze jednak mieć nad nimi kontrolę - poprosić o ich wcześniejsze przygotowanie na piśmie a konsultant ślubny powinien je uwzględnić w harmonogramie wesela. Bez tego przemowy mogą wyjść chaotycznie a poza tym, chyba nikt nie chciałby usłyszeć w obecności swojego przyszłego małżonka i rodziny o swoich dawnych imprezowych ekscesach czy dawnych miłościach. Takim wpadkom  mówimy zdecydowane NIE!

Przy okazji przemowy nie będziemy się zagłębiać w szczegóły jej budowy ale chciałyśmy już na sam koniec napomknąć, że w przypadku międzynarodowej ceremonii, kiedy przemowy weselne wygłaszane są w obcym języku, warto zadbać o dobre tłumaczenie. Dobre tłumaczenie, czyli takie, które w obu wersjach językowych umożliwi gościom wychwycenie humoru i przesłania przemowy. Czasem przy okazji tego typu imprez konsultant ślubny może zaproponować obecność tłumacza, który wypowie/odczyta tłumaczenie lub przygotowanie wydruków z tłumaczeniem dla gości.

Jak najmniej weselnych wpadek Kochani! Życzymy tego i Wam, i sobie ;-)