powrót

Wedding planner – zawód czy powołanie?

13.09.2021

Jeszcze kilkanaście lat temu wedding planner był mało znaną specjalnością, kojarzoną głównie z amerykańskiej telewizji. Z biegiem lat i w Polsce doceniono rolę konsultanta ślubnego, dzięki czemu profesja ta stała się bardzo popularna. Tym samym na rynku pojawiło się wiele agencji oferujących swoje usługi w zakresie organizacji ślubów i wesel. Jednak zaplanowanie tego typu przedsięwzięcia to prawdziwe wyzwanie. Wymaga nie tylko dużych zdolności logistycznych, ale przede wszystkim umiejętności pracy w stresie i dużej wyobraźni. Czy wedding planner to zawód dla wszystkich? Przeczytajcie.

Zanim przejdziemy do meritum, warto odpowiedzieć na pytanie kim jest wedding planner. Najprościej mówiąc to osoba, która zajmuje się całościową lub przynajmniej częściową organizacją ślubów i wesel, planując ceremonię na każdym jej etapie – od dekoracji, przez wybór miejsca i motywu przyjęcia, wsparcie w organizacji niezbędnych dokumentów, aż po znalezienie wykwalifikowanych podwykonawców oferujących usługi w zakresie makijażu, fryzjerstwa, fotografii czy oprawy muzycznej.

Cechy dobrego wedding plannera

Przygotowania do ślubu to dla wielu par nie tylko bardzo czasochłonne, ale i mocno stresujące zadanie. Wedding planner w dużej mierze przenosi na siebie odpowiedzialność za powodzenie imprezy i szczegółowo planuje każdy jej detal. Jednym słowem, wedding planner musi być osobą bardzo dokładną, odpowiedzialną, ale przede wszystkim niezwykle zorganizowaną. Czy to jednak wystarczy, by stać się dobrym konsultantem ślubnym?

Z pewnością cechy te są w tym zawodzie pomocne, jednak obok dbałości o detale i efektywne zarządzanie własnym czasem, niezbędna są także kreatywność, umiejętność pracy w dużym stresie oraz zmysł artystyczny. Kreatywność przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są nietuzinkowe, oryginalne, ale i praktyczne rozwiązania. Patrząc z perspektywy przyszłych nowożeńców, którzy marzą o unikatowym i niezapomnianym przyjęciu, kreatywność to cecha niemal konieczna w zawodzie organizatora ślubów i wesel. Podobnie jest z umiejętnością pracy w dużym stresie, bo chyba każdy, kto przeżył swój ślub, wie, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami i planem, a wówczas niezwykle ważne jest zachowanie zimnej krwi i poszukiwanie nowych rozwiązań. Zmysł artystyczny to z kolei coś, bez czego dobry wedding planner nie miałby w tym zawodzie czego szukać - w końcu przyjęcie weselne ma zachwycać!

Wedding planner – artysta, marketingowiec i świetny analityk

Wedding planner to profesja dla osób, które cenią wolny zawód, mają artystyczną duszę, ale i posiadają wiedzę z marketingu i wizerunku. Niezwykle ważne są także umiejętności negocjacyjne i analityczne, bowiem wedding planner to ktoś, kto nie tylko potrafi szybko odkrywać potrzeby innych, błyskawicznie podejmuje właściwe decyzje, ale i znajduje korzystne dla wszystkich, w tym przypadku nowożeńców, rozwiązania.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się dobry wedding planner? Przede wszystkim mieć do tego pasję! Cytując chińskiego filozofa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”, nie sposób się z tym nie zgodzić. Tworząc „Muchę z welonem”, wiedziałyśmy, że nie będzie łatwo, ale ponieważ nasza praca jest naszą pasją, nie wyobrażałyśmy sobie innej drogi, bo dla nas bycie wedding plannerem jest nie tylko zawodem, ale przede wszystkim naszym wieloletnim marzeniem. W jego realizacji  pomogły nam zamiłowanie do estetyki, umiejętności organizacyjne, lata doświadczeń oraz fakt, że kochamy pracę z ludźmi.  Jeśli więc marzysz o pięknym, niezapomnianym ślubie i weselu, zapytaj o naszą ofertę. Jesteśmy po to, abyś bez stresu mogła przeżyć ten najpiękniejszy dzień.